ekozwierzak.pl
ekozwierzak.pl
Zaloguj się Załóż nowe konto

Wakacje z psem

Dodano: 05.08.2012 | Odsłon: 1597 |
Ocena:
5.0/5 (4 Głosów ocen)
Wakacje z psem
Planujesz urlop z psem? zobacz czy jesteś dobrze do niego przygotowany.

W końcu nadszedł ten upragniony okres kiedy to możemy wziąć kilkanaście dni urlopu i wyjechać na upragniony wypoczynek nad morze lub w góry.  W tym okresie również nie zapominamy o naszym psie, dlatego za czasu powinniśmy się przygotować tak aby nasz pupil mógł również bezpiecznie i komfortowo spędzić z nami ten okres.

Transport psa w samochodzie
Podróżując z psem samochodem powinniśmy zwrócić uwagę na jego reakcję. Są bowiem pieski, które wręcz uwielbiają jeździć autem z „przyklejonym nosem do szyby”, ale i są również takie które mają chorobę lokomocyjną. Owa wiedza pomoże nam we właściwym zabezpieczeniu pupila podczas jazdy autem. Pamiętajmy bowiem o tym że transportując naszego pupila w samochodzie musimy dostosować się do przepisów, które bardzo jasno określają sposób jego przewożenia – zwierzę ma być transportowane w sposób bezpieczny, tak aby nie przeszkadzało ono w żaden sposób kierującemu pojazdem.

Klatka transportowa
Najwygodniejszym i najbardziej bezpiecznym akcesorium do przewożenia psa w aucie jest oczywiście specjalna klatka, która najczęściej zrobiona jest z metalowych prętów. Jej konstrukcja powinna być tak przytwierdzona do naszego pojazdu aby nie mogła się ona w żaden sposób przesuwać po podłodze. Jej środek powinien być zawsze miękko wyścielony, po to aby nasz pies czuł się w niej komfortowo. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu małego pieska takiego jak york czy ratlerek to dobrym rozwiązaniem jest zakup małej transportówki (wykonanej najczęściej z plastiku) którą mocujemy za pomocą pasów na tylnym siedzeniu samochodu. Niezależnie od tego jakiego psa posiadamy (duży czy mały) powinniśmy mu zabezpieczyć stały dostęp do wody. Obecnie w sklepach zoologicznych możemy kupić różnego rodzaju poidełka które  nawet podczas ostrych zakrętów auta nie ulewają wody.  Pamiętajmy również o tym że psa możemy przewozić w bagażniku tylko i wyłącznie wtedy gdy jest to auto typu kombi. W innym przypadku nasz pies może się po prostu udusić lub bardzo szybko przegrzać.
Mniej więcej co 2-3 godziny powinniśmy zrobić przerwę w podróży aby wyprowadzić naszego pupila na krótki spacer. W tym czasie powinien załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Regularne postoje dobrze wpływają na psychikę psa oraz sprawiają że dobrze znosi długą jazdę w transporterze.

Pies w ośrodku wypoczynkowym
Oczywiście pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić przed zarezerwowaniem pokoju w ośrodku  jest zaczerpnięcie informacji o tym czy możemy mieszkać tam z naszym pupilem. Coraz więcej jest takich ośrodków które z wielką chęcią przyjmują takich gości oferując im nawet wynajęcie specjalnej niani do psa która pod naszą nieobecność może się nim opiekować.
Jeżeli dotarliśmy już na miejsce, pamiętajmy o tym że nasz pies nie powinien uprzykrzać wypoczynku innym osobom, dlatego przy jakiejkolwiek próbie szczekania lub co gorsze wycia na obiekcie powinniśmy delikatnie go za to skarcić. Pamiętajmy również ze w miejscach publicznych wyprowadzamy naszego czworonoga na smyczy i zawsze sprzątamy po nim.
Przebywając z pupilem na plaży zawsze starajmy się unikać bezpośredniego działania słońca na skórę psa. Przebywając na słońcu pies bardzo łatwo może się przegrzać co może nawet doprowadzić do jego śmierci. Za to co chwilę możemy z nim pobaraszkować na płytkiej wodzie gdzie jego organizm może się delikatnie schłodzić. Nie wolno w żadnym wypadku wrzucać psa który przebywał długo na słońcu do wody do wody bowiem możemy spowodować u niego szok termiczny – najlepiej jest go wcześniej lekko ochlapać wodą – przyzwyczajając rtm samym jego ciało do temperatury wody.

Komentarze
0