ekozwierzak.pl
ekozwierzak.pl
Zaloguj się Załóż nowe konto

Psie agility oraz obedience

Dodano: 30.03.2012 | Odsłon: 772 |
Ocena:
3.0/5 (5 Głosów ocen)
Psie agility oraz obedience
Obie dziwnie brzmiące nazwy przywędrowały do nas z Anglii gdzie od kilkunastu lat psie sporty cieszą się ogromnym powodzeniem. Agility w prostym tłumaczeniu oznacza zwinność oraz sprawność dlatego nie ma się czemu dziwić że właśnie ten

Obie dziwnie brzmiące nazwy przywędrowały do nas z Anglii gdzie od kilkunastu lat psie sporty cieszą się ogromnym powodzeniem. Agility w prostym tłumaczeniu oznacza zwinność oraz sprawność dlatego nie ma się czemu dziwić że właśnie ten wyraz dominuje w psich sportach.

Na czym polega agility?

Jest to pewna forma zabawy i zarazem sportu polegająca na tym że pies prowadzony przez swojego przewodnika ma za zadanie przebiec tor przeszkód. Przewodnik może zachęcać swojego pupila komendami ruchowymi oraz głosowymi. Pies musi zaliczyć cały tor przeszkód w odpowiedniej kolejności jednak w żadnym przypadku nie zna jej przed startem. Informację jak będzie przebiegał tor przeszkód dostają tylko przewodnicy psów i ich zadaniem jest właściwe pokierowanie psa. Jeszcze kilka lat temu agility urządzane było tylko w czasie przerw podczas wyścigów konnych lub innych imprez masowych jednak z czasem owa dyscyplina stała się odrębną imprezą. Obecnie ten sport cieszy się ona bardzo dużą popularnością, przychodzą na niego ogromne rzesze miłośników psów. Oczywiście wbrew pozorom agility nie jest sportem zbyt trudnym jednak ogromne znaczenie ma dobra współpraca przewodnika z pupilem. Nie wystarczy bowiem krótki trening z psem parę godzin przed występem aby zająć czołowe lokaty. Agility to nic innego jak nieustanny trening z psem.

Co to jest obedience?

Inaczej rzec ujmując jest to posłuszęństwo psa wobec przewodnika które nagradzanie jest różnymi przysmakami. Obedience nie stosuje żadnych kar siłowych ani przymusu. To specyficzna relacja pomiędzy przewodnikiem a psem. Czworonóg powinien wykonywać wszystkie polecenia wydawane przez przewodnika bardzo szybko oraz dokładnie. Obedience organizowane jest w czterech klasach (0,1,2, 3)  z tym że klasa trzecia upoważnia do startu przewodnika z psem na pokazach międzynarodowych. Obedience to dyscyplina przede wszystkim dla właścicieli psów którzy są bardzo cierpliwi i spokojni, którym doskonalenie precyzji wykonania każdego polecenia psu sprawia wystarczająco dużo frajdy, by mieć motywację do dalszej pracy.

Komentarze
1

tatiana z
~tatiana z @dodał: 31.03.2012 : 22:11
Ja ta wolę jak mój mopsik trupta koło mnie na spacerku niżby miał latać przez przeszkody. :)